„Gând cu gând se nasc decizii! Cam așa e în viață! Chibzuința e însă cea care primează, iar decizia de a continua în unica familie care contează este singura firească. Ovidiu Oanță, ProTv”, a scris jurnalistul, pe Facebook, pe 17 mai, la câteva zile după ce știrea demisiei lui a creat vâlvă pe piața media.

Demisia cunoscutului corespondent al Știrilor PRO TV a fost anunțată luni, 13 mai, de Paginademedia.ro și confirmată de PRO TV. Știrea că Ovidiu Oanţă, unul dintre cei mai vechi reporteri ai Ştirilor Pro TV, a decis să părăsească redacţia după 26 de ani de muncă, a fost cel puțin surprinzătoare. Mai mult, surse din media TV declaraseră pentru Paginademedia.ro că jurnalistul ar fi bătut palma cu concurența și urma să fie corespondent pentru Observatorul Antenei 1.

Contactaţi la momentul respectiv de Paginademedia.ro în legătură cu plecarea lui Ovidiu Oanţă, oficialii Pro TV au declarat că „în momentul actual putem spune că Ovidiu Oanţă va lucra până la sfârşitul lunii mai”. Iată că acest lucru nu mai este valabil, ținând cont de mesajul lui Ovidiu, care anunță că rămâne în familia în care a crescut.

Ovidiu Oanță a ajuns la live-ul cu numărul 6666, la PRO TV

Ovidiu Oanță s-a născut pe 5 aprilie 1974, în Baia Mare și s-a angajat în presă încă din primul an de facultate. Este în echipa PRO TV din 1998. La început a fost corespondent din Baia Mare pentru Știrile PRO TV, după care a ajuns în redacția-mamă.

ovidiu-oanta-4SeparatorVEZI  GALERIA  FOTOPOZA 1 / 7

Numai în primii 10 ani de muncă ajunsese, deja, la 3000 de transmisiuni live, după el însuși declara pentru PRO TV. Zilele trecute, pe 17 mai, după o relatare de la Aerodromul Buzău, Ovidiu Oanță a scris pe Facebook că a atins live-ul cu numărul 6666. Ba chiar cineva l-a întrebat dacă e sigur de această cifră, iar a răspuns: „Foarte sigur”.

Ovidiu Oanță este căsătorit cu Delia, fosta lui colegă de liceu, și au împreună trei copii: o fată, pe nume Oana (20 de ani), și gemenii Filip și Patrick (11 ani).

𝐀𝐛𝐨𝐧𝐞𝐚𝐳a-𝐭𝐞 𝐥𝐚 𝐧𝐞𝐰𝐬𝐥𝐞𝐭𝐭𝐞𝐫-𝐮𝐥 𝐋𝐢𝐛𝐞𝐫𝐭𝐚𝐭𝐞𝐚𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮𝐟𝐞𝐦𝐞𝐢 – https://tinyurl.com/libertateapentrufemei și vei primi direct în inbox selecția celor mai importante știri ale zilei: vedete, sănătate, sfaturi practice, horoscop, religie, povești de viață.

Citește și: Ovidiu Oanță pleacă din PRO TV după 26 de ani. Surse din piața media spun că ar fi semnat cu Antena 1

Citește și: BOMBĂ în televiziune! Sorin Bontea, Florin Dumitrescu și Cătălin Scărlătescu au semnat cu PRO TV

Citește și: Octavia Geamănu a fost concediată de la Antena 1: „S-a încheiat hărțuirea, coșmarul ultimelor 9 luni din viața mea”