Mona Nicolici a fost căsătorită, din 1992, cu Mihai Nicolici, un afacerist care deține un magazin de vinuri. Cei doi au împreună doi copii mari, Vlad (26 de ani), actor la Teatrul din Bacău, și Maria (19 ani), studentă în anul al doilea la Regie de Teatru însă s-au separat cu mare discreție. În prezent, Mona este căsătorită cu celebrul chef Cezar Munteanu, iar viața este din nou roz pentru știrista care făcea echipă, la Observator, cu Radu Coșarcă. Mona Nicolici și cgef Cezar Munteanu nu sunt un cuplu doar acasă, ci și la serviciu, căci împreună se ocupă de un local cochet, un boutique restaurant, unde chef Cezar dă viață și valoare unor preparate incredibile.
Mona Nicolici, emoționantă la premiera fiului
Dar să revenim în prezent, căci noutățile vin din partea lui Vlad Nicolici, fiul Monei, actor, solist, chitarist și trainer în ateliere de muzică pentru copii. Pe 25 septembrie, Vlad a avut pemieră cu piesa „Insecte”, la Teatrul Muncipal „Bacovia”, din Bacău, iar mama i-a fost alături. „Niciun drum nu e prea lung ca să-l vad la premieră”, spune Mona Nicolici, pe Instagram, în dreptul unui filmuleț în care apare ținându-și fiul în brațe, în fața afișului.
Vlad Nicolici a absolvit UNATC în 2016
Vlad Nicolici a absolvit cursurile de actorie la Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică (UNATC), în anul 2016, la clasa lui Florin Zamfirescu. În paralel cu activitatea pe scena de teatru, Vlad Nicolici face minuni și în zona muzicii, ca lider și chitarist al formației de pop rock R.U.A. (Royal Unknown Artist) și al trupei de blues – rock Blue 420, se arată în fișa lui de prezentare de pe site-ul oficial al Teatrul Muncipal „Bacovia”, din Bacău, unde Vlad este angajat din 2019. Puțini știu că l-au văzut pe Vlad Nicolici și la „Românii au talent”, show-ul de mare audiență de la PRO TV. El a fost în 2017, cu trupa sa, și a făcut o impresie excelentă.
”Mi-am promis la începutul anului acesta că n-o să ratez niciun concurs. Aici am venit cu niște prieteni, care erau din Bacău și care au tras de mine să vin la concurs, că e mișto aici, că e important… Și am simțit că trebuie să fac asta, e important pentru mine să fiu actor angajat. Pentru fiecare tânăr actor este foarte important acest lucru. Plus că și câțiva regizori din București îmi recomandau să particip la acest concurs. Am venit în Bacău să fac artă, să fac teatru, teatrul de aici încă e un teren necunoscut pentru mine, încă îl descopăr. Am fost foarte bine primit de trupă, mă simt foarte bine aici. Cu acest spectacol, l-am descoperit și pe Giuseppe, ne potrivim foarte bine muzical, nu trebuie să explicăm lucrurile, și le facem, am lucrat foarte bine împreună”, spune Vlad în biografia sa virtuală.
:quality(75)/https://www.libertateapentrufemei.ro/wp-content/uploads/2022/09/mona-nicolici-si-fiul-ei-1.png)
Mona Nicolici, carieră
Originară din Turnu Măgurele, județul Teleorman, Mona a absolvit Facultatea de Instalații în cadrul Universității de Construcții București, în 1993, după care a urmat un masterat în Relații Publice și Comunicare. Timp de 11 ani a fost jurnalist de televiziune fiind, pe rând, redactor de știri, producător, editor și prezentator. În 2006, Mona Nicolici s-a retras de pe sticlă și a condus, timp de 14 ani, departamentul de sustenabilitate şi CSR al OMV Petrom. Mona Nicolici a revenit în media în anul 2020, la radio Europa FM, unde realizează „Misiunea Verde”, o emisiune de o oră, în fiecare duminică, de la ora 12:00.