Artista, considerate o legend a muzicii românești, a copilărit în orașul Râșnov și a debutat în Corul Patriarhiei.
Ulterior a cântat în corul Filarmonicii George Enescu.
A studiat Științele Economice și Conservatorul și a fost repartizată la Intreprinderea Gaz Metan. Gigi Marga a studiat Științele Economice și Conservatorul și a fost repartizată la Intreprinderea Gaz Metan.
În 1962 a câștigat un premiu la un concurs international de la Sopot, Polonia. În anul 1896 a emigrat în America, devenind cetățean american în 1987.
S-a stabilit la New York și a continuat să cânte în restaurantele cu specific românesc din zonă.
Vestea morții ei a fost dată pe pagina de Facebook de Grigore Culian, redactor șef al ziarului New York Magazine, român stabilit de mulți ani în SUA.
Vezi și Doliu imens în muzică: O cântăreață legendară a murit la vârsta de 69 de ani
Citește și:
- La 61 de ani, actorul Claudiu Bleonț a luat o decizie radicală: S-a retras la țară și…
- O recunoști? Dintr-un copil sărman, a ajuns o actriță celebră. Povestea de viață a Cristinei Ciobănașu e impresionantă