►un pachet foi de plăcintă subțiri
►500 g conopidă
►4 ouă
►200 g telemea de vacă 
►50 g unt
►30 ml ulei de floarea-soarelui
►100 ml smântână
►50 g pesmet
►o legătură pătrunjel
1. Se scot foile de plăcintă din congelator și se lasă să se dezghețe la temperatura camerei.
2. Separat, se desface conopida în buchețele cât mai mici și se pune să fiarbă în apă cu sare, timp de aproximativ 40 de minute. După ce a fiert, se scoate în sită și se lasă să se răcească.
3. Se rade brânza, se pune într-un bol, se adaugă conopida fiartă, untul și se zdrobește cu blenderul. În pasta de conopidă se adaugă smântâna, pătrunjelul tocat mărunt și ouăle. Se formează o compoziție destul de bine legată. Dacă este prea moale, se adaugă pesmet.
4. Se iau foile de plăcintă și se ung cu uleiul călduț. Se întind în tava unsă și se adaugă compoziția. Se rulează și se aranjează în tavă. Se bagă în cuptorul încălzit în prealabil și se lasă la copt 50 de minute. Se servește cu iaurt sau lapte bătut.