”Mai trebuie să plătesc pensie alimentară?”

'Sunt divorțat de un an și am o fiică majoră în vârstă de 24 de ani, studentă. Menționez că-i plătesc pensie alimentară și îi plătesc și jumătate din taxele pentru facultate, ea fiind la locurile cu plată, ultimul an. Fiica mea s-a căsătorit de curând și aș vrea să știu dacă mai trebuie să-i plătesc pensie alimentară.'

Grigore Păltinean, Făgăraș

Răspunsul specialistului nostru

Potrivit art. 499 Cod civil, părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani. Evident, această obligație există numai dacă cel căruia i se prestează întreținerea nu are venituri proprii, întrucât dispoziția legală de mai sus se coroborează cu dispozițiile art. 524 Cod civil, care instituie condiția stării de nevoie, respectiv incapacitatea creditorului prestației de a se întreține din munca sau bunurile sale.